Od pasji do profesji: Wskazówki dla Przyszłych Projektantów Wnętrz
Jak łączyć kreatywność z codziennością? Projektantka wnętrz opowiada o swojej pracy, życiu prywatnym i wyzwaniach pracy z klientem.

Rozpoczęcie kariery w projektowaniu wnętrz to fascynująca, ale i wymagająca podróż, pełna wyzwań, pasji oraz niekończących się inspiracji. Spotkanie z osobami, które osiągnęły sukces w tej branży, może być dla adeptów cennym źródłem wiedzy oraz motywacji. 

Agnieszka Lesiuk, doświadczona projektantka wnętrz i mentor, zgodziła się podzielić swoją historią, doświadczeniami i wskazówkami, które mogą pomóc początkującym w odnalezieniu swojej drogi. Podczas tej rozmowy poznajemy, jak wygląda życie projektanta "od kuchni", jak radzić sobie z wyzwaniami psychologicznymi w pracy z klientami oraz jak wprowadzać swoje wizje w życie.

Witaj Agnieszko, zacznijmy od początku – co sprawiło, że wybrałaś projektowanie wnętrz jako swoją ścieżkę kariery? Czy to była pasja od dzieciństwa, czy może odkryłaś ją później?

Kończąc szkołę podstawową wiedziałam, że w przyszłości chcę zostać architektem. W tamtych czasach nie było osobnego kierunku „projektowania wnętrz”. Ale będąc bardzo młodą osobą znałam swoje słabe i mocne strony, wiedziałam, że jestem osobą kreatywną i potrzebuję twórczego zawodu. Dlatego ukończyłam technikum Architektoniczno-Budowlane.

Tam utwierdziłam się w przekonaniu, że to był dobry wybór i kontynuowałam kształcenie wyższe na kierunku Architektura i Urbanistyka. Zaraz po szkole średniej zależało mi bardzo, aby podjąć pracę w biurze projektowym, i tak się stało. Dostałam propozycję pracy w warszawskiej pracowni projektowania wnętrz, było to ponad 20 lat temu. Po studiach pracowałam w pracowni Architektoniczno-Budowlanej i uczestniczyłam w projektowaniu obiektów kubaturowych, często były to obiektu użyteczności publicznej, stacje paliw czy sklepy o większych powierzchniach.

Mając doświadczenie w różnych dziedzinach projektowania, uświadomiłam sobie, że projektowanie wnętrz daje mi najwięcej satysfakcji. Dlatego z pasji do kreowania wnętrz powstała moja autorska Pracownia Projektowania Wnętrz  Art Design Studio, której misją jest spełnianie marzeń klientów o pięknym i funkcjonalnym wnętrzu.

Jakie były Twoje pierwsze kroki w branży? Czy jest coś, co teraz zrobiłabyś inaczej, patrząc z perspektywy czasu?

Moje pierwsze kroki w branży były bardzo trudne, mam tu na myśli kiedy jako bardzo młoda osoba i trafiłam do pracowni projektowej, w której pracowały doświadczone projektantki wnętrz. Wówczas uświadomiłam sobie ile jeszcze pracy przede mną. Nie znałam programów graficznych, nie miałam doświadczenia w projektowaniu pod indywidualnego klienta, ale miałam ogromną chęć nauki praktycznej, wykorzystywałam każdą możliwą sytuację aby móc uczyć się od doświadczonych projektantów. 

Zawsze byłam ambitna ale i pokorna, myślę że wyważenie właśnie tych cech w połączeniu z chęcią osiągnięcia celu jakim jest dążenie do usamodzielnienia się w pracy przy projektowaniu zaowocowało i przyniosło zamierzone przeze mnie efekty. Czy coś bym zmieniła z perspektywy czasu? Zdecydowanie nie. W moich działaniach skupiam się na przyszłości, bo tylko na nią mam realny wpływ, szybko wyciągam wnioski z sytuacji, które miały miejsce tylko po to aby odpowiednio reagować w przyszłości.



Praca projektanta wymaga kreatywności, ale również cierpliwości i umiejętności słuchania klientów. Jak radzisz sobie z wymaganiami psychologicznymi tej pracy?

Praca z klientem indywidualnym jest bardzo wymagająca. Zaczynając pracę nad projektem bardzo ważne jest abym poznała inwestora osobiście, przeprowadzam wywiad przedprojektowy. Uważam, że jestem z tych osób, które potrafią słuchać i zadawać odpowiednie pytania, które pomogą mi trafnie odpowiedzieć na potrzeby klienta. Dodam jeszcze, że na przestrzeni wielu lat pracy wypracowałam sobie schemat rozmowy z klientem,  pomaga mi w tym przygotowany formularz, w którym klienci opisują swoje wymagania i oczekiwania.

Agnieszko czy możesz opowiedzieć nam, jak wygląda Twój typowy dzień pracy? Jak udaje Ci się połączyć życie zawodowe z osobistym?

Jestem mamą, więc dzień zaczynam od…. czarnej kawy - wypitej dla przyjemności poranka 😊 A potem codzienna walka z czasem, przygotowuję  śniadanie, robię kanapki do szkoły, ratuję z opresji kiedy córka mówi że nie ma się w co ubrać 😊,  zaprowadzam ją do szkoły i jadę do mojej pracowni. Czasami kiedy potrzebuję zebrać myśli funduję sobie krótki spacer po serockiej plaży niezależnie od pory roku.

Połączenie mojego życia zawodowego z osobistym nie byłoby tak łatwe gdyby nie wsparcie mojego męża. Dzięki niemu mogę być aktywna zawodowo, moja praca wiąże się z częstymi wyjazdami, eventami branżowymi, więc wsparcie męża i przejęcie części obowiązków domowych jest niezastąpione.

Jakie umiejętności, oprócz zmysłu estetycznego, są według Ciebie kluczowe w tej branży? Co powinni rozwijać młodzi projektanci?

Projektant wnętrz powinien być oczywiście kreatywny, posiadać zmysł estetyczny, ale bardzo ważne w tym zawodzie są umiejętności techniczne, zawód ten jest obarczony zaufaniem klienta. Jest to bardzo duża odpowiedzialność. Dlatego powinien znać podstawowe przepisy, normy, warunki techniczne i wymogi związane z bezpieczeństwem.



Czy masz Agnieszko jakieś rady dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z projektowaniem wnętrz? Na co powinni zwrócić szczególną uwagę na początku?

Uważam, że najlepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich. To znaczy, że lepiej zainwestować swój czas na naukę od doświadczonych projektantów wnętrz, zgłosić się na staż lub praktykę, aby móc zdobywać wiedzę od profesjonalistów. Pomoże to w sposób właściwy nabrać praktycznej wiedzy pozwalającej na samodzielną pracę w przyszłości, co będzie idealnym uzupełnieniem wiedzy uzyskanej podczas studiowania.

Jakie cechy Twoim zdaniem są najważniejsze w pracy projektanta wnętrz? Czy jest coś, co może sprawić, że ktoś nie odnajdzie się w tej profesji?

Praca projektanta wnętrz nie polega tylko na dobieraniu dodatków i łączeniu kolorów. Wiedzę i doświadczenie zdobywa się latami, jednak jest kilka cech, które dają predyspozycje do uprawiania tego zawodu.

W mojej ocenie bardzo ważna jest umiejętność słuchania, tworzenia emocji we wnętrzu. Otwartość na sugestie inwestora. Kreatywność, twórczość, wrażliwość na piękno, widzenie przestrzenne,  widzenie kolorów, łatwość łączenia barw. Brak wymienionych wyżej umiejętności dyskwalifikuje do wykonywania zawodu projektanta wnętrz.

Jakie są Twoje największe inspiracje w projektowaniu? Czy są jakieś style, miejsca lub osoby, które szczególnie wpływają na Twoją pracę?

Inspirację czerpię z podróży, tych małych i dużych. Chętnie odwiedzam wystawy sztuki, wernisaże, tam poznaje ciekawych ludzi, którzy często inspirują mnie do twórczego działania. Jako, że częścią mojej pracy jest podążanie za aktualnie obowiązującymi trendami, nieodzownym źródłem inspiracji są magazyny wnętrzarskie, portale branżowe polskie i zagraniczne.



Czy możesz podzielić się z nami historią jednego z Twoich najciekawszych projektów? Jakie wyzwania napotkałaś i jak je przezwyciężyłaś?

Każdy projekt stawia przede mną nowe wyzwania i każdy jest bardzo ciekawy, zupełnie inny ponieważ tworzę projekty pod indywidualne zapotrzebowanie klienta. W tym miejscu chętnie podzielę się historią projektu, który okazał się dla mnie najtrudniejszy. Dotyczył on mojego własnego domu.

Bardzo trudno być inwestorem i projektantem. Dostęp do ogromnej ilości możliwości aranżacyjnych i modne nurty aranżacyjne, sprawiały że nie wiedziałam od czego zacząć. Zapanowałam nad moimi pomysłami kiedy postanowiłam przeprowadzić sama ze sobą i oczywiście z moim mężem rozmowę o preferencje jaką przeprowadzam z moimi klientami. Schemat sprawdził się i tym razem. Konsekwentnie dążyłam do otrzymania wnętrza jasnego, przestronnego z klasyczną formą z miejscem na sztukę.

Na zakończenie Agnieszko, co chciałabyś powiedzieć młodym ludziom, którzy marzą o karierze projektanta wnętrz, ale czują, że to może być zbyt trudne lub konkurencyjne?

Marzenia są po to aby je spełniać.

Jeśli ktoś posiada predyspozycje do projektowania wnętrz i marzy właśnie o takim zawodzie, to czas zrobić pierwszy krok i rozpocząć edukację w tym kierunku. Ale jeśli potrzebne jest dodatkowe wsparcie w podjęciu decyzji można skontaktować się ze mną, a ja chętnie pomogę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodym ludziom, którzy chcieliby rozpocząć swoją edukację na kierunku projektowania wnętrz, ale mają wątpliwości czy jest to zawód dla nich przygotowałam autorski „Wstępny kurs do zawodu projektanta”.

Co ciekawe kurs powstał z początkiem 2024 roku, kiedy zadzwoniła do mnie młoda kobieta, która potrzebowała wsparcia, rozmowy i pokazania w praktyczny sposób na czym polega praca projektanta wnętrz. To zmotywowało mnie do przygotowania kursu i wracam do niego co jakiś czas. Pomogłam podjąć decyzję już wielu osobom, którzy zastanawiają się czy praca projektanta wnętrz jest dla nich.

Podczas kursu, oprócz szczegółowego wytłumaczenia na czym polega praca projektanta wnętrz i omówieniu  roli projektanta skupiam się na ergonomii we wnętrzach, omawiam tematy związane z oświetlaniem we wnętrzu, roli kolorów, omawiam podstawowe elementy wykończeniowe ścian i podłóg.

W zakresie kursu jest również stworzenie własnego moodboardu, co pozwoli wczuć się w rolę projektanta wnętrz. Po tak ukończonym kursie nie nikt nie ma już wątpliwości w podjęciu tej ważnej decyzji.



Rozmowa z Tobą Agnieszko była nie tylko inspirującą podróżą przez Twoje zawodowe doświadczenia, ale też wyjątkową okazją, by zajrzeć „za kulisy” życia projektanta wnętrz. Pokazałaś, że projektowanie wnętrz to coś więcej niż zawód - to pasja, która wymaga zaangażowania, wytrwałości i umiejętności słuchania drugiego człowieka. Twoja historia, pełna wyzwań i determinacji, z pewnością zmotywuje niejednego początkującego projektanta, by nie bał się marzyć i stawiał kolejne kroki w tej kreatywnej ścieżce.

Dziękuję, Agnieszko, za podzielenie się Twoimi doświadczeniami, za szczere i cenne wskazówki oraz za wsparcie, które oferujesz młodym ludziom na starcie ich kariery. Twoje podejście, pełne otwartości i empatii, jest niezwykłym przykładem tego, jak łączyć pasję z profesjonalizmem. Życzymy Ci powodzenia w dalszych projektach i sukcesów w Twojej autorskiej misji inspirowania kolejnych pokoleń projektantów!

Dziękuję za rozmowę.

……………
Z Agnieszką Lesiuk rozmawiał Mikołaj Piec pasjonat designu, projektant graficzny z wieloletnim doświadczeniem i Art Director HUB360 - miejsca, które łączy artystów, twórców i wizjonerów, wspierając ich w rozwijaniu kariery i kreatywnych projektów.